Pesa asemel hakkab valgust jagama uus foorum http://valguseleht.ee/ lehel.



Pesa teeme hetkel ainult loetavaks - ehk ei saa enam uusi postitusi ega teemasid teha. Saate ikkagi oma sõpradele privaatsõnumeid saata ja nendega edasi suhelda.

Aasta pärast, 1. septembril 2017, aga suuname pesa automaatselt edasi uuele foorumile. Kes soovivad peale seda oma vanadele tekstidele või sõnumitele ligi pääseda, võivad soovist kirjutada juba uude foorumisse.



Päikest!



Tere tulemast Inglipesa foorumisse, imeline Külaline!
Inglipesa (Valguse Foorum)
 

Autor Teema: Lodjapuu marjad  (Loetud 7445 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

Võrgust väljas Vikerkaarevärvi Pallike

  • Üldmoderaator
  • Super Liige
  • ******
  • Postitusi: 2 686
  • Sugu: Naine
  • Valgus- see olen mina, see oled Sina.
Lodjapuu marjad
« : oktoober 01, 2014, 16:16:24 »
Kas keegi oskab öelda, mida nendega peale tee valmistamise veel teha saab? :L

***Valguse sees on Kodu, ulata käsi selle poole ja tunneta soojust Hinge voolamas, Sind armastamas. Igavesti. Ükskõik, kus Sa oled, mis hetkes Sa viibid, mis tujus Sa oled, mida mõtled, kujutled, oled. Igavesti.

***Katkematus tänus, Kõiksuses.

Teresa

  • Külaline
Lodjapuu marjad
« Vastus #1 : oktoober 02, 2014, 10:54:16 »
Ei ole ise selle peale isegi mõelnud varem :) aga aitäh, sain huvi ja otsisin, mida huvitavat neist siis teha annaks :)
Üks artikkel siin: http://epl.delfi.ee/news/lp/lodjapuu-marjad-haisevad-kull-vastikult-kuid-on-ikka-head-ja-kasulikud?id=67062342 

Kui ebameeldiv lõhn välja arvata, siis pole marja­kobarate all lookas lodjapuule midagi ette heita.

Praegu on viimane aeg lodjapuumarju korjata, enne kui saabuvad siidisabad ja teevad punetavates põõsastes suure sädina saatel puhta töö. Salu- ja lodumetsades, puisniitudel, kadastikes ja rannakarjamaadel kasvav harilik lodjapuu (Viburnum opulus, venelastele kalina) on oma huvitava lõhnabuketi tõttu tunduvalt vähem hinnatud sügismari kui näiteks harilik pihlakas.
Nimelt seda lõhna, mis moosipotist kerkib - ja mida võiks kirjeldada kui haiglavoodi alla unustatud mustade sokkide hõngu -, annab ikka toast välja tuulutada. Aga selle lõhnaga meenub ka midagi kauget ja unustusehõlma vajunut: kalossid ja kirsasaapad vana talumaja koridoris, vana villise ehk GAZ 69 presentkatus, hobuse kamm, Višnevski salv, niiske lambavillane kampsun, märg jahikoer... Maitse poolest meenutab lodjapuumari ühest küljest justkui pihlakat ja teisest küljest pohla, aga sarnasust on ka hiina sidrunväändikuga. Marjade mõrkjus ja kibedus kaob kuumutades ja külmutades, ka kuivatades. Parim aeg uhketes kobarates vilju korjata ongi siis, kui esimesed hallaööd on marju juba näpistanud ja nendes sisalduvat viburniini vähendanud. Viimati nimetatu on suures koguses mürgine, sestap ei soovitata lodjapuumarju värskelt süüa. Aga kuumutades-kuivatades-külmutades viburniin haihtub.

Lodjapuumarjadest saab moosi, kisselli, mahla, püreed, teed, želeed. Linnuliha kõrvale sobib hapukatest marjadest keedetud kaste. Venelased usuvad, et see C-vitamiinirikas metsamari aitab 99 haiguse vastu, on põletikuvastane, parandab nahka, tugevdab immuunsüsteemi ja on vastunäidustatud üksnes podagrahaigetele ja tromboosiohuga inimestele.

Kuna lodjapuumari säilib erakordselt hästi (kui linnud teda ära ei söö, siis võib üksikuid kobaraid kevadeni põõsastel rippumas näha), siis kõige huvitavam kasutusviis, millest kuulnud olen, on lodjapuumarjamoosi kihiga teiste kergesti riknevate mooside katmine. See hoidvat hallitusepoisi eemal. Pirukatäidisesse võib peale lodjapuumarjamoosi segada kõrvitsat, õunu ja pähkleid.

Leivamagustoit lodjapuumarjamoosiga

(kahele-kolmele)
4 viilu musta rukkileiba (soovitatavalt köömneteta)
150 g toorjuustu
100 ml vahukoort
1 spl võid
1 spl suhkrut
paar spl lodjapuumarjamoosi

Kui leib on värske, siis kuivata see kõigepealt röstris krõbedamaks ja seejärel purusta köögikombainis või kannmikseris parajaks pudiks. Kuumuta pannil või, vala juurde leivapuru, lisa suhkur ja rösti mõni minut pidevalt segades, et leivapuru saaks ekstra mõnus krõbe, ja lase jahtuda.
Klopi toasoe toorjuust ja vahukoor omavahel vispli või lusikaga kiirelt liigutades kokku (koort pole vaja eraldi vahustada).
Nüüd võta läbipaistvad magustoidukausid ja lao kihiti leivapuru, vaht ja tilgake moosi. Korda seni, kuni leivapuru ja vaht on otsas. Ülejääva moosiga saad teha teed: vala kuum vesi tassi ja sega supilusikatäis moosi juurde. Kui uskuda venelasi, siis pole arsti juurde varsti enam asja.


Lodjapuu-marjamoos

200 g lodjapuumarju
200 g suhkrut
200 ml vett

Keeda puhastatud marju vähese veega seni, kuni marjakestad löövad katki ja mahl keeb marjadest välja.
Suru marjad läbi metallsõela, et vabaneda seemnekividest ja saada kätte kogu viljaliha.
Lisa saadud püreele suhkur, keeda mõni minut vaiksel kuumusel, kuni moos pakseneb.
Koori vaht, tõsta moos purki ja jahuta.
« Viimasena muutis: oktoober 02, 2014, 10:59:11 Teresa »

Võrgust väljas Vikerkaarevärvi Pallike

  • Üldmoderaator
  • Super Liige
  • ******
  • Postitusi: 2 686
  • Sugu: Naine
  • Valgus- see olen mina, see oled Sina.
Lodjapuu marjad
« Vastus #2 : oktoober 02, 2014, 15:08:29 »
Tänan, armas Teresa! Nõnd palju infot :P.
***Valguse sees on Kodu, ulata käsi selle poole ja tunneta soojust Hinge voolamas, Sind armastamas. Igavesti. Ükskõik, kus Sa oled, mis hetkes Sa viibid, mis tujus Sa oled, mida mõtled, kujutled, oled. Igavesti.

***Katkematus tänus, Kõiksuses.