Elamine > Söömine

Tervislikud ja kasulikud eksootilised viljad

<< < (2/11) > >>

Muriel:
Vot siin tulebki pomelo appi....mahedam ja magusam kui greip,aga põhimõtteliselt sama,sest on greibist aretatud.....Ja kui palju rohkem seda saab :D

Aga mulle meeldivad need kõik...greip,granaatõun,mango jne :)

Ingeri:
Eksootilistest viljadest meeldib mulle väga hurmaa. http://www.naistemaailm.ee/?id=35573

Õppija:
Pomelo on ka minu lemmik. Naturaalne granaatõuna mahl meeldib väga (see, kuhu pole suhkrut lisatud). Puuviljadest ei saa üle ega ümber küpsest avokaadost. Kallis küll, aga musta leiva kattena täiesti imeline. Omega kolm rasvhappeid on selles ja taimetoitlastele suurepärane asendus. Kunagi ammu Tais viibides sõin mangostani. Imemaitsev, kuid Eestis ülemõistuse kallis. Väga maitsevad mulle ka kumkvaadid--kääbusapelsinid, süüakse koos koorega. Huvitav näeb välja draakonivili---valge viljaliha mustade seemnetega, kuid maitse vastuoksa üsna ilmetu ja läila.

camilla:
Kõik on head :) kiivid meeldivad väga :)
Pomelot olen söönud, on väga hea ja greip meeldib samuti.
Siin eespool kirjeldatutest ei ole veel maitsnud neid: granaatõun, hurmaa, mangostan,kumkvaadid--kääbusapelsinid, draakonivili...
Aga granaatõuna täna ostsin ja proovin ära, nii et aitäh meelde tuletamast, et sellised eksootilised viljad  üldse olemas on :) (aitahhkalli) tavaliselt, kui ostan, siis tavalisemaid.

Lisateadmiseks:)
Kuidas süüa eksootilisi puuvilju
«Kodustel pidudel ja lõunasöökidel võib puuvilju serveerida suure tükina või tervelt ning süüa näppude vahelt. Pidulikumate sündmuste puhul tuleks aga perenaisel vaeva näha ja puuvili lõigata tükkideks, mis ei vajaks enam nuga, vaid oleksid serveeritud suupistekahvli või tiku otsast
Missuguseid puuvilju võib serveerida viilutatuna või kuubikuteks lõigatuna, missuguseid võib lihtsalt pooleks lõigata ja lusikaga süüa:
Varraku «Suurest kokaraamatust» ning käsiraamatust «Protokoll ja etikett».

Anona

Enne serveerimist tuleb anonat hoida külmkapis, lõigata siis pikuti pooleks, piserdada sidrunimahlaga ja süüa lusikaga otse koorest. Viljaliha sisaldab väga palju C-vitamiini ja fosforit, samuti süsivesikuid ja valke.

Ananass

Serveerimisel tuleb ananass lõigata pikuti pooleks või neljaks sektoriks. Eraldada puine osa viljalihast, soovi korral võib sektorid lõigata veel kuubikuteks.

Kiudainerikas ja C-vitamiinist pakatav ananass sisaldab seedimist soodustavat ensüümi – seetõttu on ananass ideaalne magustoit. Suurepärane puuviljasalatite ja mitmete lihatoitude kõrvale pakutav lisand. Söödav osa moodustab umbes 70 protsenti vilja kaalust.

Avokaado

Süüakse peamiselt toorelt. Vili lõigatakse pikuti pooleks, tuum võetakse välja ja viljaliha süüakse lusikaga. Lõikepinnad tuleb kohe sidrunimahlaga üle piserdada, muidu läheb viljaliha tumedaks.

Küps vili on pehme rohekaskollase sisuga ja sees on tal suur luuseeme. Küpset vilja saab hoida külmas vaid mõne päeva.

Avokaado maitse meenutab pähklit, koostis aga võid. Tarvitatakse põhiliselt dieettoiduna, süüakse toorelt või salatina soola, pipra, sibula vm. lisandiga. Eriti hästi maitseb avokaadoviil sidrunipipraga maitsestatult.

Avokaado e. džunglivõi on väga kõrge toiteväärtusega, sisaldades kuni 27% oliiviõlile sarnast avo-kaadoõli. Sellele vaatamata on ta kolesteroolialandaja, kõrge E- ja C-vitamiini, kaaliumi, kiudainete ja monoküllastamata rasvade tõttu.

Greipfruut

Pehmet mahlast greipi on kõige mugavam süüa lusikaga otse koorest. Selleks lõigatakse kõigepealt vili risti pooleks ja spetsiaalse greibinoaga eemaldatakse viljaliha paksust koorest. Koorealused vatjad kihid on mõrud, enim on mõruainet naringeeni koorealuses valkjas kihis. Mõru maitse maskeerimiseks võib viljalihale lisada suhkrut, mett, kaneeli, konjakit, rummi või muud suupärast. Paljudes lõunapoolsetes riikides süüakse toorest greipi aga soolaga.
Greip sisaldab rohkelt süsivesikuid (peamiselt glükoos, fruktoos ja sahharoos) ja orgaanilisi happeid, eriti just sidrunhapet, samuti vees lahustuvaid kiudaineid. Vesilahustuvatest vitamiinidest tasub märkimist greibi foolhappe sisaldus.

Kiivi

Kõige kasulikum on vilju nautida värskelt, neid eelnevalt jahutades. Värsked kiivid kas kooritakse või lõigatakse pooleks. Viimasel juhul õõnestatakse viljaliha süües lusikaga kestast välja. Vilja võib ka koorida ja seejärel seibideks lõigata.

Üks kiivi sisaldab endas täiskasvanud inimese C-vitamiini päevanormi. Lisaks sisaldab kiivi ka ohtralt kiudaineid ja rohkesti kaaliumi, magneesiumi, vaske ja tsinki. Kiivi aitab ära hoida ka kõhukinnisust.

Mango

Serveerimiseks koori vili ning lõika viljaliha kuni kivini ruutudeks, seejärel eralda viljaliha mõlemalt poolt kivi. Mahlakat sisu süüakse lusika abil.

Magus mango maitseb natuke banaani-mündi, sidruni ja ananassi moodi, maitses aimub ka männivaiku. Sõltuvalt sordist on viljaliha kiudjas või kreemjas. Sobib serveerida suhkru, vanilli ja vahukoorega. Kasutatakse puuviljasalatites, kompottides, kookide valmistamisel. Ettevaatust: 2 tundi pärast mango või mangomahla tarvitamist ei soovitata pruukida alkoholi – võib tekkida kõhuvalu.

Sisaldab palju kaltsiumi ja rauda, tuntakse seedimist soodustava toime poolest.

Karambool ehk tähtvili

Kasutatakse eeskätt värskelt. Maitselt meenutab magushaput meeldiva lõhnaga karusmarja või küdooniat. Tähtvilja ei koorita, seda süüakse viilutatu-na ning lisatakse puuviljasalatitesse. Ristipidi viiludeks lõigatuna on ideaalne kookide kaunistaja, samuti annab oma õrnalt krõmpsuva ning mahlaka viljalihaga kokteilidele nii jumet kui ka maitset. Serveerimisel kasutada kokteilitikke, millele võib värvi lisada kokteilkirsiga.
Papaia

Vilju süüakse pärast poolitamist ja seemnete eemaldamist lusikaga, maitse parandamiseks lisatakse sidrunimahla. Kooritud ja tükeldatud viljaliha kasutatakse puuviljasalatites, eelroana lihatoitude juures.

Granaatõun

Süüakse lusikaga. Selleks lõigatakse vili pooleks, sisu süüakse koos seemnetega.

Granaatõun tugevdab verd ja sisaldab märkimisväärsel hulgal C-vitamiini. Vili säilib kuni 3 kuud. Tema kest muutub küll kõvaks, kuid see hoiab sisu värskena. Granaatõuna koori ei tasu ära visata, kuivatatud koortest valmistatud tee on hea kõhurohi.

Banaan

Banaani koorimiseks lõigatakse ülemise otsa koor läbi nii, et seda oleks mugav ribadena alla tõmmata. Banaani ei koorita lõpuni lahti, kuna banaan võib murduda. Banaani süüakse käes hoides. Inglismaal on kombeks panna kooritud banaan taldrikule ja süüa seda noa ja kahvliga. Eesti kokteilipidudel serveeritakse sageli banaane koorimata, kuid tükkideks lõigatuna. Sel juhul banaanijupid kooritakse ja süüakse näppudega.

Hurmaa (sharon, kakiploom)

Vili (tegelikult mari) lõigatakse pikuti pooleks ja süüakse lusikaga, koor jäetakse alles. Kasutatakse puuviljasalatites, siirupite ja kompottide valmistamisel. Hea salati prae kõrvale saab, kui vili koorida, tükeldada ja serveerida koos kodujuustuga.

Sisaldab palju suhkrut, A-vitamiini ja kaaliumi.

Arbuus ja melon

Neid serveeritakse viiludeks lõigatult, koos koorega. Vaagnalt võetud laiem viil pannakse taldrikule, koor allapoole, kitsas viil aga lapiti. Viilule võib raputada suhkrut. Süüakse kuni kõva osani teelusika või puuviljanoa- ja kahvliga.

Apelsin ja mandariin

Apelsin võetakse vasakusse kätte ja lõigatakse selle koor pikuti viiludeks. Kooreviilud eemaldatakse nii, et need moodustavad õiekujulise aluse. Noa abil kooritakse apelsin ümbritsevast valgest nahast ja eraldatakse lõigud üksteisest (viilud peavad jääma terveks).

Mandariini koortest ei tehta «roosi» nagu apelsinist. Küpse mandariini koor eraldub kergesti ja seda kooritakse näppudega.

Virsikud ja aprikoosid

Suur virsik võetakse vasakusse kätte ning lõigatakse pikuti ümberringi kivini lahti, seejärel murtakse pooleks. Kivi kõrvaldatakse noaga. Söömisel lõigatakse pooled järk-järgult parajateks suutäiteks.

Aprikoos on virsikust hulga väiksem, seetõttu seda tükkideks enam ei lõigata.

Kuidas poes eksootilisi puuvilju valida

Ananass | Küpse ananassi leidmine poelettidelt on küllalt problemaatiline. Küps vili on muljumisel veidi vetruv ning tema allosast hoomab meeldivat ananassilõhna. Lõhnatut ananassi peaks hoidma toatemperatuuril mõned päevad, kuni on tunda aroomi. Poes proovi valida kergelt lõhnav ja vigastamata vili.

Küps vili säilib 6–7 soojakraadi juures kuni 2 nädalat. Külmutamist ta ei talu, juba alla +5 kraadi tekivad viljalihas pruunid plekid. Seega ei tohiks tervet ananassi mingil juhul säilitada külmikus, tükeldatud ja kooritud vilja aga võib kaetuna hoida külmkapis kuni kolm päeva.

Avokaado | Müügil on nad tavaliselt poolvalminuna, kui vili veel kõva. Toasoojuses valmivad nad järele paari päevaga. Avokaado on söömisküps, kui sõrmedega vajutades koor veidi järele annab (tundub pehmena) ja raputades on kuulda tuuma loksumist vilja sees.

Karamboola | Mõni karamboola on maitsvam kui teine, kuid välimuse põhjal on seda kahjuks üsna raske kindlaks teha. Viljad on täisküpsed, kui merevaiguvärviline sisu helendab läbi koore. Poes tuleks eelistada ilma plekkideta kollaseid vilju.

Granadill | Küpse vilja tunneb ära tugeva, kergelt kortsus koore järgi. Seevastu väga kortsus ja väga tume koor viitavad kuivanud viljale. Mitte hoida külmikus.

Mango | Värvi järgi ei saa mango küpsust kuidagi hinnata, kuid eelistada tuleks siiski rohelisemat värvi vilju – need on magusamad. Mango peab olema veidi pehme, kuid plekkidega vili võib olla üle valminud ja viljaliha tumedaks tõmbunud.

Kui vili vajab järelvalmimist, võib teda säilitada paberkotis koos banaani või kiiviga.

Papaia | Vili on siis küps, kui koorele ilmuvad kollakaspruunikad plekid

Hurmaa | Täisküpse marja kollase koore all on näha klaasjaid sõõre. Osa hurmaa ehk sharoni sorte on tanniinirikkad nagu toomingaviljadki ning süües tõmbub suu veidi kuivaks. Selliseid vilju tuleks mõni aeg (umbes 1 tund) hoida sügavkülmas.

Malviina:
Mulle meeldib ka väga granaatõun, aga mulle ei meeldi nende seemnete sees need väiksed kivid, need sülitan alati välja, kuna mul on tunne et ma lõhun oma hambad nendega ära. Laps aga paneb koos kividega. Viinamarju tahaks, aga siin poodides on väga mürgised (viljadest kõige rohkem pestitsiide, kuna neil on väga õhuke nahk, on ka sisu mürgine). Eesti viinamarjad on väga head, mul õnneks emal on kasvumajas paar taime ja kannavad väga hästi.

Talve lemmikud on ka pomelo, avokaado, kiivi, melon ja kuivatatud viigimarjad.

Navigatsioon

[0] Sõnum

[#] Järgmine lehekülg

[*] Eelmine lehekülg

Mine täisversiooni