Pesa asemel hakkab valgust jagama uus foorum http://valguseleht.ee/ lehel.



Pesa teeme hetkel ainult loetavaks - ehk ei saa enam uusi postitusi ega teemasid teha. Saate ikkagi oma sõpradele privaatsõnumeid saata ja nendega edasi suhelda.

Aasta pärast, 1. septembril 2017, aga suuname pesa automaatselt edasi uuele foorumile. Kes soovivad peale seda oma vanadele tekstidele või sõnumitele ligi pääseda, võivad soovist kirjutada juba uude foorumisse.



Päikest!



Tere tulemast Inglipesa foorumisse, imeline Külaline!
Inglipesa (Valguse Foorum)
 

Autor Teema: Küsimused  (Loetud 20284 korda)

0 Kasutajat ja 1 Külaline vaatavad teemat.

habe

  • Külaline
Küsimused
« Vastus #60 : november 16, 2011, 14:42:33 »
Head Rosetta ja Mau

Kummalistena näivad meile reeglina ainult võõrad probleemid... Samas oleme parajad kõverikud kõik, iseasi, kui palju sellest välja paistma ulatub. Võimuvõitlus ei levi aga (minu arust) katku kombel, sest siis oleks ajaloos ka sellest epideemiast vabu perioode. Võimu ja Vaimu võitlus oli, on ja jääb. Peeter Olesk on erakordselt hästi kirjutanud kirikulehes:
"...kurjus on alati odavam, kuna tal puuduvad piirid. Headus tunnistab oma piire, kurjus seda ei tee. Konkreetne olles – headusele on probleemiks anda almust, kurjus ei pelga seda välja pressida." 

Vaim tunnistab piire ja ei saa endale lubada topeltmänge, võim ei häbene ühtegi vahendit, mis aga eesmärgile kasuks töötab. Nii võttis omal ajal Roomas keiser Vaimu oma võimu lipukirjaks ning asus selleläbi oma võimu süvendama. Järgmised põlvkonnad on selle triki juba endastmõistetavusega omaks võtnud ning nii oleme tänaseks olukorras, kus Vaimule visatakse ette Võimu kuritegusi. Ja imestatakse samas, kuidas küll Vaim selliseks suuteline oli...
Pole uus avastus, et saatan on inimeste keskel. Pole uus avastus, et ta on ka kirikusse sisenenud. Võimujanu on sedapuhku tema nimi ja konfliktid tema töövahendid.
Kõik see on olnud, on kaasajal ja ehk isegi ka peale meid...  Tähtis on aga oma päevi targasti kasutades keskendada oma tähelepanu õiges suunas, otsides Vaimu ka siis, kui Võim selle juures meie tuju püüab rikkuda...
« Viimasena muutis: november 16, 2011, 14:50:54 habe »

Võrgust väljas Vikerkaarevärvi Pallike

  • Üldmoderaator
  • Super Liige
  • ******
  • Postitusi: 2 686
  • Sugu: Naine
  • Valgus- see olen mina, see oled Sina.
Küsimused
« Vastus #61 : november 16, 2011, 16:44:05 »
Habe, väga huvitav mõte, et kurjus on odavam ja piirideta ning headus tunnistab oma piire. Ise olen alati arvanud, et headusel ei olegi piire... Et headusega ei saavuta võibolla alati kiiresti, sest kurjus on pealetükkiv ja ta oskab headust varjutada. Kes aga kurjusest läbi näeb, leiab alati headust kõikjal. Ja kurjus - kas see tegelane on kade headuse peale ja soovib headust üle mängida, tehes seda jõuga, sest teisiti ta seda ei oska?...

Aga see kadeduse teema... See on tegelikult uskumatu, kui palju on ümberringi kadedust, kadetsetakse seda, mida mõni elaleski kadetsemisväärseks ei peaks. Viha on sageli näha või tunda, aga kadedus on enamus ajas varjatud ja hiiliv, mis ei tähenda, et see vähem mõjuks ja vähem haiget teeks. Ilmselt on kadeduse põhjuseks paljuski rahulolematus iseenda eluga ja küündimatus, armastuse ja motivatsiooni puudus.
« Viimasena muutis: november 16, 2011, 16:48:05 Vikerkaarevärvi Pallike »
***Valguse sees on Kodu, ulata käsi selle poole ja tunneta soojust Hinge voolamas, Sind armastamas. Igavesti. Ükskõik, kus Sa oled, mis hetkes Sa viibid, mis tujus Sa oled, mida mõtled, kujutled, oled. Igavesti.

***Katkematus tänus, Kõiksuses.

Võrgust väljas Mau

  • Täisliige
  • ***
  • Postitusi: 103
  • Sugu: Naine
Küsimused
« Vastus #62 : november 18, 2011, 13:45:04 »
Minule on jäänud mõistmatuks Nõukoguaeg.Venemaa,kes on ju nii sügavalt usklik riik-ühiskond,siis miks ei tohtinud eestlased kirikus käia,eriti kooliõpilased.
Miks olid keelatud jõulud.Mäletan,et meie pere lapsed käisime jõulude aeg kirikus
ema/isa kasuka hõlma all.Kui õpetaja kellegi avastas,saadeti koju.Koolis aga mainiti kindasti kõigi ees,kelle vanemaid nähti kirikus.See oli väga valus kogemus ühe 6-7 aastasele lapsele.Oletan,et riigijuhid,kes tol ajal riiki valitsesid ,olid kõik
usklikest peredest.Kas siin on ka segamini aetud vaim ja võim,või on asi milleskis muus.

habe

  • Külaline
Küsimused
« Vastus #63 : november 18, 2011, 15:47:05 »
Venemaa oli religioosne riik kuni enamlaste poolt korraldatud riigipöördeni aastal 1917, mil ka valitsev tsaar koos perekonnaga mõrvati.

Catherine de Medici poolt keskajal sõnastatud strateegia alluvate totaalkontrolliks „jaga ja valitse“ läks enamlaste poolt jälle kord käiku. Kõik institutsioonid, mis inimesi väljaspool enamlaste kontrolli ühendasid , seati löögi alla. Keelustati üliõpilasühendused ja mistahes muud seltsid, kirik lahutati riigist ning algas selle süsteemne väljasuretamine. Üks teise järel lõhuti kirikud või muudeti need kultuurimajadeks, viljahoidlateks, garaažideks jne jne. Lõhati ka katedraal Moskvas Punasel väljakul. Vaimulikkudest leidis suur osa end GULAGi vangilaagritest, kuhu nad olid saadetud kui rahvavaenlased. Enamlaste juht Uljanov/Lenin lasi käibele fraasi „Usk – see on oopium rahvale!“. Uus võim jutlustas ühest materialismi, millest oli kantud ka kogu Nõukogude teadus.

Miks kirikut kui sellist siis korraga ja lõplikult ei likvideeritud?

Olekski likvideeritud, aga kõik ei läinud plaanipäraselt. Nõukogude Liit kavandas perioodil 1936-1940 laiaulatuslikku vallutussõda Euroopa suunal, et sinna oma riigikorda eksportides need alad oma asumaadeks kujundada. Läks aga veidi nihu. Saksamaa ennetav rünne Venemaa sisemaale oli enamlastele ootamatu ja sedavõrd võimas, et varsti peale sõjategevuse algust käisid lahingud juba Moskva lähistel. Nõukogude sõdurid olid demoraliseerunud ja nende võitlusvõime oli allpool mistahes arvestust. Neil puudus igasugune motivatsioon kaitsta riiki, mis oli hävitanud nende vanemate ja nende endi usu ning oli nüüd hävimas vastase ees, kelle sõdurite vööpandlal oli tekst „GOT  MIT UNS“ (Jumal on meiega).

Nõukogude Liidu juht Stalin, kes oli ka riigi sõjaväe kõrgem ülemjuhataja, mõistis oma sõjaväe moraalse degradatsiooni põhjuseid ning oli sunnitud tegema ratsukäigu. Ta taastas sidemed kirikuga ning saatis rindele vaimulikud, kes sõdureid isamaa eest sõttaminekul õnnistasid. See periood, millest hilisem ajalugu palju rääkida ei tavatse, muutis sõdurite lahinguvõimekust tähelepanuväärselt. Nagu hilisemast ajaloost teame, järgnes tõrjelahingutele vastupealetung, mis sai aluseks Nõukogude Liigu võidule sõjas Saksamaaga.

Ega Venemaa kiriku olukord ka peale sõda teab mis kiita olnud, aga Võim oli oma kogemusest õppinud ning kiriku totaalse hävitamise plaanist loobunud. Seda võis tulevikuski hädaolukorras vaja minna...  Et aga ametlik ideoloogia religiooni ei tunnistanud, siis eksisteeris kirik terve poolsajandi nagu riik riigis. Kes oli Võimu lojaalne kodanik, ei saanud karistamatult Vaimu teenida. Seda võeti reeturlusena. Ja nii hülgasid pojad oma isad ja isade usu.
« Viimasena muutis: november 18, 2011, 16:27:03 habe »

habe

  • Külaline
Küsimused
« Vastus #64 : november 19, 2011, 09:40:01 »
Veel lisaks mõni sõna toonastest Jõulutest. Millegipärast on laialt levimas legend marusalajasest Jõulude tähistamisest paksude kardinate taga. Tollel ajal elanuna tekitab see minu vastakaid tundeid.
Esmalt - paksud kardinad. Kuna ise sündisin ja kasvasin kehvikute peres, siis meil pakse kardinaid ei olnud. Nägin selliseid vaid meie jõukamatel naabritel. Meie akende ees käisid sitsist poolkardinad ja need veeti akna ette igal õhtul mitte KGB kartusest vaid lihtsast privaatsuse ihalusest.

Küsida tahaks, kust hankisid need paksukardinaomanikud omad kuused??? Käisid riigimetsas vargil? Vaevalt küll. Jõulukuuskede müük algas igal aastal kolhoositurgudel 20. detsembri paiku ning need osteti ja viidi sealt koju üldreeglina enne Jõuluõhtut. Käisin ise ühel korral 24. päeval kuuse järel ja siis läksid seal müügiks ka eelnevalt väljapraagitud. Kõik see toimus avalikult ja repressioonideta.

Kirikus käidi Jõuluõhtul erinevail motiividel. Räägiti ka uksel valvavaist klassijuhatajaist aga - kes tahtis, sellel kirikus käimata ei jäänud. Kui mõni komsomol seal kellelegi silma jäi, võis ta ju komsomoli-liinis noomituse ära teenida aga see oli ka ülim oht, mis teda varitses.

Pidasin ise nooruspõlves selles okupeeritud Eestis pidusid ja laulsin koos teistega valjul häälel "Jää vabaks Eesti meri" - isegi mõtlemata selle peale, et see ohtlikuks võiks saada.  Kogu jutu kokkuvõte siis selles, et mida edasi seda enam hakkab tegelikkus mälestuste kaudu moonduma, omandades järjest enam  idealistlik- märterlikke või pseudoheroilisi näojooni.  Ehk on see kaugevõitu ingliteemast aga kui kord ollakse tõde otsimas, siis peaks seda taotlema ju kõiges?
« Viimasena muutis: november 19, 2011, 09:42:00 habe »

Võrgust väljas Mau

  • Täisliige
  • ***
  • Postitusi: 103
  • Sugu: Naine
Küsimused
« Vastus #65 : november 19, 2011, 14:17:37 »
Olen samuti kuulnud,et jõule peeti paksude kardinate taga.Võib-olla see kuskil oligi nii.Meie peres peeti jõule.Isa tõi 24 dets.hommikul kuuse tuppa,lõunast võisime ehtima hakata ja õhtul tõi ema tuppa suure sületäie õlgi.Mõnus oli kuuse all õlgedes pikutada ja unistada.Pakse kardinaid ei mäleta ja kuuske käis isa vennaga metsast toomas.Kas käisid vargil-ei oska öelda.
Kirikus käimisega ja noomitusega ma kahjuks habe nõustuda ei saa.
Meil olid tõesti kiriku uksel õpetajad vastas.Korra jäi ka meie pere lapsed õpetaja käte vahele.Kas oleks vanemad pidanud meie eest rohkem seisma-ei tea,mis see aeg õigem oleks olnud.-aga koju tagasi me pidime minema.
Ka sel ajal võimutses koolis koolivägivald-siis küll sellist sõna ei teatud.
Kõik lapsed ei olnud ei usu ega kirikuga kokku puutunud ja seega valati oma viha ja vaen nendele ,kelle pered julgesid usule truuks jääda.
Meie külakoolist lahkusid kahe pere lapsed,sest neid ei mõistetud.
Kindlasti oli igal pool midagi teisiti tol ajal.

Võrgust väljas Muriel

  • Foorumi Kangelane
  • *****
  • Postitusi: 814
  • Sugu: Naine
  • Inimene kes armastab ilu ei vanane
    • http://www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100001038907967
Küsimused
« Vastus #66 : november 19, 2011, 14:27:26 »
Mina olen nõukogude aja lõpupoolne laps.Meil toodi kuusk tuppa 23.detsembril,sest siis on õel sünnipäev.Kirikus käisime ka jõululaupäeval.Keegi ei passinud ega karistanud.Ilmselt oli '80ndatel kord juba leebem. :)
Naeratada ei ole raske, naerata ja Sa muudad halluse Valgeks!

habe

  • Külaline
Küsimused
« Vastus #67 : november 19, 2011, 16:45:11 »
Hea Mau!

Olen valmis uskuma, et maakohtades võis asi tõesti nii olla, nagu räägid. Olin ise linnalaps ja mäletan elu-olu Tallinna veerel Pelgulinnas. Mis aga koolivägivalda puutub, siis vohas see ka linnakoolis.

Võrgust väljas Leontine

  • Super Liige
  • ******
  • Postitusi: 1 077
  • Sugu: Naine
  • Armastan.
Küsimused
« Vastus #68 : november 19, 2011, 19:57:56 »
Lapsepõlv möödus maal väikeses majakeses metsa ääres. Kirikus jõulude ajal me ei käinud. Olime vaesed, hobust polnud ja kirik kaugel. Aga kuusk oli. Ja väikese akna ees oli tekk.
Olin kolmteist, kui kolisime emaga linnaäärde. Siis läksime emaga pimedas soome kelguga Tiksoja metsa. Mina istusin kelgul, kirves põues, tagasitulles siis veel ka kuusk, kuid latv ulatus põuest välja. Siis sõitsid õhtutekaupa miilitsad ümber metsa ringi ja kontrollisid autosid - ikka kuuski otsisid. Tuligi  patrull meile ka vastu. Et latv mul põuest välja turritas, haaras ema sellest kinni ja lennutas kuusekese välkkiirelt lumehange. Hiljem tõime ikka ära. Siis olid meil juba tihedad kardinad.
Oma peresse tõime kuuse vaid paaril aastal siis, kui poja väike oli. Enne tõime vaid paar oksakest. Ja kui laps sai umbes neljaseks, me rohkem kuuske koju ei toonud, sest poja ei lubanud mõnepäevaseks rõõmuks kuusekesi tappa. Tegelikult oli mul ka  lapsena kuusekestest kahju, kuid kõik ju tõid kuuse, ju nii pidi olema. Nii on meil siiani jõulude ajal kaks-kolm suuremat ehitud  kuuseoksa toas. Ja nüüd, näiteks Annelinnas käies peale pühi on nii valus vaadata prügikastide kõrval äsja hoolega valitud, ehitud, kuid nüüd mahajäetud kuusekesi. On tunne, nagu nad, enamasti noorukesed kuuselapsed, nutaksid seal. Leian, et kui kuusk, siis oleks õigem ta peale pühi ära põletada. Oleks neile vähemalandav. :(

Võrgust väljas Aicha

  • Noorliige
  • **
  • Postitusi: 32
  • Sugu: Naine
  • Armastuse Allikasse..
Küsimused
« Vastus #69 : november 19, 2011, 21:15:42 »
Ja kujutage ette kui kaua kesklinna kuused kasvavad metsas, ikka k6rgemale taeva poole, ilusamaks ja tugevamaks.. ja siis lihtsalt kuuse elu l6petatakse et natuke inimestel tore oleks ja siis see kallis puu minema visata ja unustada, t6esti vaga vajalik.. Ja need tuhanded teised puud mida m6ned ei viitsi prygikasti k6rvale viia vaid viskavad lihtsalt r6dult alla..eksole tore olla Homo sapiens..m6rvatuid p6rsaid ei hakka mainimagi.

Võrgust väljas Thalassa

  • Noorliige
  • **
  • Postitusi: 25
  • Sugu: Naine
  • paharet
Küsimused
« Vastus #70 : märts 03, 2014, 22:04:19 »
Kui omaette elasin, siis küsiti minult kas kuuske tahan, onu tõi alati oma metsast kogu suguseltsile kuused, siis ma ütlesin just sellel põhjusel et kuusest kahju oli, ei taha, panin rohelise pirni lampi ja põletasin niisama küünlaid.
Minu lapsepõlves oli küll alati kuusk, isa käis salaja riigimetsast pätsamas seda, pimedas, kuuse mässis autos alati teki sisse, aga kas siis pätsamise või muu pärast, võimalik mõlemad. Vanemad käisid alati kirikus ka, aga mina mitte, jõulud oli meile vaikne püha pereringis, aastavahetus siis tavaliselt suur mürgel maal kogu suguvõsaga. Mamma ütles mulle toona,  et jõulud on selline vanamoodne püha, mille pidamist ei peeta heaks tooniks, et ma koolis siis ei lobiseks väga.

Mingis vanuses haaras mind eestlaste vabadusvõitluse teema ja ma ei tahtnud jalga kirikusse tõsta. Peale selle oli mul tõsine hirm et äkki hakkab sealt midagi külge ja minu mõistust allutama. Miks muidu vanad eestlased, kui külades käsukorras kõik ristiti,  ristimisvee maha pesid, kohe kui papp oli lahkunud. Ma tõsiselt pelgasin ja kirikusse läksin alles jõulupühal 15 aastaselt. Positiivne oli see, et keegi ei hakanud mind usku pöörama ja sain vaikselt istuda ja vaadata ja kirik oli ilus.
Samas ma mäletan et ema tahtis leeris hakata käima, ja käis uurimas kogudusemajas, kuidas leerikooli saab, läksin temaga lihtsalt kaasa ja siis vaatasin, seal olid paar plikat kes tegid koristustöid, vist õed ja neil olid nii tuimad silmad ja mul jooksis õudusjudin üle selja ja et näed, ongi usk neile pähe roninud. Kartsin selliseks muutuda ja siis veel mitmed aastad kiriku ligi ei läinud. Ilmselt kasvasin sellest hirmust aja jooksul välja, siis kui oma aruga juba vahet tegin, et usk ei roni ise pähe, et selle ikka mõtled omale kokku.

Kuuskedega nii et hiljem, on mu suhted vanematega muutunud suht olematuks ja siis ma olen ikka puu hankinud, sest mul on koduigatsus. Siis mul on midagigi, nagu traditsioonid või nii. Või oleks tõesti parem teraapiasse minna, jah võib-olla.. aga ma siiski veidi  ihne, selle raha eest, mis jutukese veeretamise eest võtavad, võiks kasvõi trenni minna või muud..  :D

Samas kui mäejutluse peale mõelda, minu arust on see abielurikkumise asi veidi karm, esimesest osast saan aru, et liiga kergekäeliselt ei loobutaks naisest, aga see teine osa, et ta ei või omale uut meest võtta ja peaks üksi elama.  Eks sealgi pandi lihtsalt tütar sobivale mehele, palju neid armastusabielusid oli. Miks ta siis ei võinud esimese abielu ebaõnnestumise järel hingekaaslast leida. Ja ma arvan, eks kui naine läks vanemate juurde ja neil oli kitsas käes, pandi ta võimalusel  uuesti mehele, kas siis ta oli abielurikkuja?